Sweet Basil Overload

0

Posted by kat | Posted in Gardening(herbs, flowers,veggies and trees) | Posted on 27-09-2010

Last year I bought a replacement sweet basil plant, it went banana’s and I let it go to seed, just in case it doesn’t winter over well.  Sweet Basil like’s it hot and doesn’t usually do well in the winter.  So letting it go to seed, seem great because I could keep one or two of what sprouted.  HOLY COW!!!!! All the seeds seemed to have sprouted and NOW I have way to much basil and I do not know what to do with it all.  I am going to keep two of the seedlings, and I guess i’ll just have to dry the rest or see if I can sell the seedlings.  I may also have to figure out how to put a greenhouse or something like it around them to see if I can keep them going even in the winter.

Eggs VS Feed Cost’s Conclussion

0

Posted by kat | Posted in Our Chickens | Posted on 24-09-2010

So from September 14th to Novemeber 14th, I spent a total of $20.00 for just the chicken feed.  I bought a total of 100lbs of feed, that feed 13 chickens that I have.  I sold  2 Dozen eggs at $1.50 each for a total of $3.00 , so after paying back for the feed, I had a profit of $0.00 and a loss of $17.00.

It cost’s me, just over $1.50, to feed 13 chickens, and I make just over $0.00

Better try this again later, I know that I usually at least pay for the feed.

Easy Peasy Microwave Yummy’s

0

Posted by kat | Posted in Cooking | Posted on 23-09-2010

We all like quick and easy things to do, during the holidays I love to bake things and have the house smelling like a bakery.  Here are some of the easy things I make.

Microwave Carmel Popcorn
4Qt Popped popcorn in a brown paper bag
1 cup brown sugar
1 stick margarine
1/4 cup of white corn syrup

Put all ingredient, except popcorn into a microwave safe bowl( glass work’s the best)
Microwave on hight for 1 1/2 minutes.  Stir and microwave for 2 mins.  Add 1/2 tsp baking soda.  Pour syrup over popcorn and shake well.  Microwave 1 1/2 mins and shake well.  Microwave 1 1/2 mins more and shake well.  Microwave for 1 more min and shake well.  Pour in bowl, let cool and enjoy.

Microwave Pralines
(Cost’s about $3.00 to make, and makes 24 2 1/2 inch pralines)
1 3 1/8 oz pkg vanilla pudding ( not the instant kind)
2/3 cups evaporated milk
2 TBS Butter
1/2 cup brown sugar
1 cup sugar
1 1/2 cups pecans coarsely chopped

In 2qt glass bowl, cook pudding, milk, butter and sugar on high, uncovered for 8-9 mins.  Stir on or twice during cooking time.  Add chopped pecans and beat rapidly for 2-3 mins.  Spoon onto trays or cookie sheets, lined with waxed paper each praline should be about 2 1/2 inches in diameter.  Let sit for 2o min or until firm.

To use as topping for ice cream, do not beat after mixing in pecans.

You can substitute, 3 TBS cornstarch an additional 1/2 cup sugar, 1/2 tsp salt and 1 tsp vanilla for the vanilla pudding.

Microwave Chocolate Fudge
1 stick butter
1 pound powdered sugar
1/2 cup coco
1/4 cup milk
1 tsp vanilla
1/2 cup chopped nuts (optional)

Put butter in large bowl, and microwave on high for 1 min or until melted.  Add sugar, coco, milk and vanilla, stir until well blended and smooth.  Stir in nut’s if desired.  Press into a 8 inch square pan and refrigerate until firm.  Cut into squares and enjoy.

Tulips and Daffodils, Oh My!!!

0

Posted by kat | Posted in Gardening(herbs, flowers,veggies and trees) | Posted on 20-09-2010

I have lived here at the same location for ten years, and in that time I haven’t done much with planting things, other than my garden.    I keep meaning too, and I have planted some bulb’s, but I tend to dig them up to split them and then forget to plant them all.   Last year I wasted a WHOLE bucket of Glad’s, Irises and Daffodils.   I was at our local Fred’s store and they had Tulip and Daffodil bulb’s, they had about 25 bulb’s per packet and they were $3.00 each, so I picked some up and today I planted them.   I keep telling myself each year, especially when someone gives me plants(mostly my family) that I am going to plant them right away, and I always mean to and then get side tracked.   I am hoping now that things are cooling off that I can, get out there and weed the few flower beds I have and then plant some flowers to make things look nicer.  So far other than the few Glad’s I missed I have no flower’s planted, I did have some pansy’s, but our goat’s ate them and they never recovered.  I do have a gardenia, that my mother gave me when I had my oldest (ten year’s ago) that has survived several weed-eatings and has seemed to survive at all odd’s, it is looking very good at the moment and I am hoping that it might bloom.   I love flower’s and I wish that I had done more landscaping to the property.  Maybe next year will be my year, to get my act together and actually do what I say I am going to do.   My problem is I tend to jump from one project to another without finishing any of them or if I do finish them I hate it because it didn’t come out the way I imagined it would.

Well! Such is life sometimes.  So I am going to try and stop to smell the roses, so to speak for often and try and create my own little florist shop.

Eggs VS Cost of feed

0

Posted by kat | Posted in Our Chickens | Posted on 13-09-2010

I am part of an online group that talks about Poultry, for the few who don’t know what Poultry is.  Poultry is another name for Chickens, any ways, this group is about raising and caring for them.   Most of you who follow my blog, know that I have 12 hens and one rooster, had more but as with any animals things happen and number’s can dwindle.   The other day, one of the post’s was how much did most people sell their egg for.   Most of that depends on region and size of your state and or town.    Here in my part of Georgia, I am lucky to be getting $1.50 a dozen for my eggs, as I am in a smaller town and most people would rather go get the $0.89 a Dozen eggs from the store.    I really don’t blame them, when I got into chicken’s, eggs were up at around $2.50 a dozen or there abouts.   Heck!!! Sometimes you can find a sale at Kroger’s and get them 10doz for $10.00, by the way I love Kroger’s ten for ten sale’s.

Anywho, I am off subject.   Most were getting $1.50- $6.00 a dozen, and were also commenting on how much they paid for the feed for said chickens.   Again most were paying $8.00 to 20.00 for feed, I pay $8.90 for 50 lbs and it lasts me about 1  to 1 1/2 months.

So for the next month or so, I am going to track what I spent on feed and what I made on selling eggs, I haven’t decided on if I will count what I eat or not, and post either a comment or another post about my findings

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflakeWordpress snowstorm powered by nksnow
buy ciprofloxacin 500mg online synthroid generic-